U povjerenju

'Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.' E. Roosevelt

You are not connected. Please login or register

Svijesnost

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down  Poruka [Stranica 1/1]

1 Svijesnost on Wed Feb 24, 2010 9:55 pm

Jaunting Head

Zeleni pojas
Zeleni pojas
Svijesnost / Awareness / Consapevolezza / Connaissance / Conciencia / Bewusstsein/ Jué Wù / Zenshin / Conscientia

Vaše teorije/uvjerenja o tome Very Happy

Recite još šta je za vas svijesnost ili što bi mogla biti (naravno, ako možete u riječima). Zanima me i vas opis, koliko god apstraktan bio

Ja ću drugi put svoju, taman si radim na jednoj teorijici, moram ju razradit da vidim dali mi ima smisla.

Ugl write on! Baš me zanima šta čete napisat Very Happy

PS: ovi prijevodi su napravljeni u 10 sekundi svako preko prvo sitea koji ispada na googleu, tako da nisu nužno u dobrom kontekstu Smile Ovaj na mandarinskom je kako se izgovara, nisam uspio naći dobar site za romanizaciju.

Vidi profil korisnika http://www.last.fm/user/EinarOv567

2 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 11:44 am

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
Nisam sigurna da znam na što tu ciljaš. Pretpostavljam na neko više stanje svijesti, New Age, znanost i te fore. Very Happy

Inače, kad razmišljam o svijesti, onda uglavnom baratam pojmovima iz domene filozofije uma... Dualizam, monizam, qualie i sl... Ja bih bila kao neki dualist recimo i moj dokaz za postojanje jastva bile bi upavo qualie, taj subjektivni aspekt mentalnih događaja koji nije objašnjiv fizikalizmom, odnosno nije svediv na fizikalno ili fizičko. To su ta kvalitativna iskustva, poput boli, koja ne mogu biti objašnjena pukom moždanom aktivnošću ili tvojom i Kristinom famoznom kemijom u mozgu. Smile

Mislim da znanost i filozofija nemaju rješenje tog problema, barem ne još Very Happy, mada sam svjesna (eto, svjesna! Very Happy), da je monizam u praksi jednostavniji. Ili se barem doima kao takav.

Ti, primjerice, vjeruješ da se emocije mogu i trebaju kontrolirati. Ja ne mislim da se mogu kontrolirati, možda tek njihova manifestacija, a isto vrijedi i za nužnost njihove kontrole. Nije mi blizak ni Huxleyev epifenomenalizam, jer ne vidim mentalne događaje kao nusprodukte fizikalnog svijeta. Zapravo, teško mi je upravo emocije svesti na išta fizičko ili racionalno- a mislim da se i dualizam sreće s tim problemom, uz svo nastojanje da se problem mentalnog smjesti unutar ili izvan isključivo fizikalnog. Sve postojeće teorije, dakle, bave se dilemom je li nešto mentalno ujedno i fizičko ili nije, ako nije onda u kakvoj je korelaciji s fizičkim- a ja eto emocije, kao podvrstu mentalnog, smještam s onu stranu fizike i razuma, odnosno u iracionalno. Niti mislim da su čisto uzročno- posljedično povezane s moždanom aktivnošću, niti da su nužno logične ili objašnjive. Samo su, eto, tu, takve kakve jesu. Za mene ovakve, za tebe onakve, uzmimo isto iskustvo- nastaju dva različita doživljaja, iako bi mozgovi trebali biti istovjetni, barem što se rasporeda neurona tiče. Very Happy Postoji pitanje zašto ti i ja nemamo isti doživljaj na isti podražaj i što bi to uopće bilo znati kako je biti ja, tj. ti i kao takav osjećati. Tu bi Kristina mogla sad navesti kao argument teoriju po kojoj je sve objašnjivo, samo mi nismo našli odgovore, ali ja nisam uvjerena. Ljudi su kompleksna bića. Mi nismo strojevi, nije nas lako pojednostavljeno objasniti. Nema tajne formule, ni definicije i neka pitanja zato i jesu i ostaju zauvijek vječna pitanja bez odgovora.

Što se tiče višeg stanja svijesti, empatije za svijet i bića oko nas i tome slično, mislim da su to također osjećaji u domeni mentalnog, ne bih ih mogla objasniti čisto evolucijski, a ako su direktno ili uzročno- posljedično povezana s fizičkim, onda bi to bila veza sa znanjem odnosnom obrazovanjem. Pitanje je i koliko je ono nešto fizičko, ali dobro... Very Happy Što više pojedinac zna, to je svjesniji i to, nadajmo se, odgovorniji. Premda, opet- nije pravilo. Very Happy

Nešto znaš i znaš racionalno, a svejedno to možeš ignorirati, unatoč generalnom stavu i volji. Znaš i da pokazuje da si lijen i da to nije vrlina, a svejedno si radije na netu nego u knjižnici. Very Happy

E, da, ljenost, baš bi me zanimalo kako bi se nju objasnilo evolucijski. Smile

Vidi profil korisnika http://u-povjerenju.forumotion.com

3 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 1:27 pm

Aredhel

Zeleni pojas
Zeleni pojas
Evo, samo kratko: zar CT ne pokazuje različite dijelove mozga aktivne kod različitih ljudi? Koliko god mozgovi bili isti, toliko su i različiti. Inače ne bismo imali dešnjake i ljevake, glumce i matematičare.... itd., da ne nabrajam dalje. Ali raznolikost sposobnosti i afiniteta ima svoju podlogu upravo u različitosti mozgova, zar ne?

To je bilo prvo. A drugo, što se tiče emocija, one puno duguju hormonima. Opet, biokemijska podloga. Ja čvrsto zastupam monizam, baš kao što Ž. zastupa dualizam. No, kontriram i Larsu, jer mislim da ima idealističan pogled na razum. Naravno, i ja bih željela da je razum kod mene neprikosnoveni gazda, pa da samom silom razumskog zaključivanja počnem više učiti, ili da se prestanem zaljubljivati u trenucima kad jednostavno nije baš pravo životno vrijeme za to, ili da se zaljubljujem samo u one za koje sam zaključila da je mudro zaljubiti se.... Pa to ipak tako ne ide, niti kod mene niti kod drugih. Zašto? Po meni ne zato što su emocije nešto s "onu stranu" fizičkog, nego zato što spadaju pod domenu autonomnog živčanog sustava. I kao što ne možeš spriječiti znojenje ili poriv da odeš na WC, tako ni emocije ne možeš staviti pod takvu vrstu kontrole. Možeš utoliko kao što dijete s vremenom nauči da ne smije piškiti u gaće bilo kada i bilo gdje, nego mora ići u prostoriju namijenjenu za pišekenje. Tako i mi možemo zauzdati svoje emocije kada razum kaže ZAUZDAJ. S vremenom tako i očvrsnemo pa nas ne obuzimaju tako snažno da nas izbacuju iz funkcije (to je npr. kod tinejdžera slučaj, kasnije se ljudi uglavnom "stavljaju pod kontrolu"). Ali ne može razum "narediti" emocijama kamo, kako i kada će biti usmjerene. Može samo unatoč emocijama biti u punoj funkciji.

Vidi profil korisnika

4 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 1:57 pm

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
Evo jedan prigodan videić, za temu o muškim i ženskim mozgovima, koja bi bila srodna ovome svemu o čemu smo tu razvezali. Very Happy

http://www.youtube.com/watch?v=GuMZ73mT5zM&NR=1&feature=fvwp

5 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:05 pm

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
Sky Walker (citat):Evo, samo kratko: zar CT ne pokazuje različite dijelove mozga aktivne kod različitih ljudi? Koliko god mozgovi bili isti, toliko su i različiti. Inače ne bismo imali dešnjake i ljevake, glumce i matematičare.... itd., da ne nabrajam dalje. Ali raznolikost sposobnosti i afiniteta ima svoju podlogu upravo u različitosti mozgova, zar ne?

To je bilo prvo. A drugo, što se tiče emocija, one puno duguju hormonima. Opet, biokemijska podloga. Ja čvrsto zastupam monizam, baš kao što Ž. zastupa dualizam. No, kontriram i Larsu, jer mislim da ima idealističan pogled na razum. Naravno, i ja bih željela da je razum kod mene neprikosnoveni gazda, pa da samom silom razumskog zaključivanja počnem više učiti, ili da se prestanem zaljubljivati u trenucima kad jednostavno nije baš pravo životno vrijeme za to, ili da se zaljubljujem samo u one za koje sam zaključila da je mudro zaljubiti se.... Pa to ipak tako ne ide, niti kod mene niti kod drugih. Zašto? Po meni ne zato što su emocije nešto s "onu stranu" fizičkog, nego zato što spadaju pod domenu autonomnog živčanog sustava. I kao što ne možeš spriječiti znojenje ili poriv da odeš na WC, tako ni emocije ne možeš staviti pod takvu vrstu kontrole. Možeš utoliko kao što dijete s vremenom nauči da ne smije piškiti u gaće bilo kada i bilo gdje, nego mora ići u prostoriju namijenjenu za pišekenje. Tako i mi možemo zauzdati svoje emocije kada razum kaže ZAUZDAJ. S vremenom tako i očvrsnemo pa nas ne obuzimaju tako snažno da nas izbacuju iz funkcije (to je npr. kod tinejdžera slučaj, kasnije se ljudi uglavnom "stavljaju pod kontrolu"). Ali ne može razum "narediti" emocijama kamo, kako i kada će biti usmjerene. Može samo unatoč emocijama biti u punoj funkciji.

Slažem se da mozgovi nisu isti, nekome dominira desna, nekome lijeva strana, razlikuju nam se mišljenja, afiniteti, emocije... Ali to ne objašnjava tvoju teoriju da je sve biokemija u mozgu- dapače upravo je osporava. Ako isti podražaj stvara istu kemijsku reakciju, kako objašnjavaš da ljudi na istovjetno različito reagiraju? Radi se o istim neuronima, centrima u mozgu i o istoj kemiji- makar u teoriji? Ideja da je sve kemija- ispada i različita- u najmanju ruku je nategnuta.

6 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:10 pm

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
I još bih nešto rekla. Tvrditi da je sve objašnjivo, samo mi nismo uspjeli objasniti, jednako je vjerovanju da postoji Bog, samo ga mi još nismo vidjeli. It takes faith, jel' tako? Nema dokaza. Teorija kao svaka druga, zadojenost i dogma.

7 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:12 pm

fishcrap

Zeleni pojas
Zeleni pojas
Domina (citat):I još bih nešto rekla. Tvrditi da je sve objašnjivo, samo mi nismo uspjeli objasniti, jednako je vjerovanju da postoji Bog, samo ga mi još nismo vidjeli. It takes faith, jel' tako? Nema dokaza. Teorija kao svaka druga, zadojenost i dogma.

ne brini se Very Happy dokazati će oni to sve,i ostati će ispunjeni kao metalna cijev Very Happy

Vidi profil korisnika

8 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:16 pm

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
E, to je stvar izbora. Uhvatiš se za nešto, pa natežeš i slažeš sve naokolo da ispadne da se sve savršeno uklapa. Ali to je i dalje nahero obuvena puknuta čarapa. Very Happy Sve teorije jednako su dobre, koliko i loše. Nijedna nije dokazana, biramo ih po senzibilitetu i afinitetu, ne po logici. Zato, što više znam, to mi je bliskiji relativizam. I ne samo u ovoj temi.

9 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:18 pm

Miss Wiseass

Plavi pojas
Plavi pojas
Ljudima treba taj osjećaj sigurnosti koji proizlazi iz reda i smisla. Zato je nekome znanost, nekome religija... Sve su to slamke, čista iluzija, evolucijsko slijepo crijevo. Onog trena kad sam shvatila da je jedini smisao prihvatiti kaos i besmisao, osjetila sam se uistinu slobodna. Ako me kužiš. Very Happy

10 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 2:37 pm

Aredhel

Zeleni pojas
Zeleni pojas
Domina (citat):I još bih nešto rekla. Tvrditi da je sve objašnjivo, samo mi nismo uspjeli objasniti, jednako je vjerovanju da postoji Bog, samo ga mi još nismo vidjeli. It takes faith, jel' tako? Nema dokaza. Teorija kao svaka druga, zadojenost i dogma.

True, true, zato se i kaže "imam vjere u znanost". Ali imati vjere u znanost zato što je DO SADA uradila i dokazala mnogo toga pa induktivno zaključiti da će i u buduće, je različito od imati vjere u Boga koji nikada ništa nije dokazano napravio niti se ikada igdje pojavio.

Što se tiče neurona i centara u mozgu, npr. netko osjeća bol jače, netko slabije: prag tolerancije mojih C vlakana je niži nego tvojih. A ima još mnogo kemijsko-bioloških komponenti u tijelu, različitih od osobe do osobe, koje šalju različite impulse do mozga, a onda i mozak odgovara različito. Već sam navela npr. hormone. Uostalom, koliko mi doista znamo o tim mehanizmima? Da li se može sa 100% sigurnošću reći da je struktura svakog centra u mozgu i svakog pojedinog neurona do u najsitnije detalje jednaka u svih ljudi? Znanost, rekla bih, ipak ne poznaje ljudsko tijelo, a još manje mozak u tolike tančine. Again, ja imam vjere u nju, u nekoj budućnosti, negdje moli se blažen

Vidi profil korisnika

11 Re: Svijesnost on Tue Mar 02, 2010 4:46 pm

Luj XIV

Narančasti pojas
Narančasti pojas
Ja mislim da je stanje prosvjetljenosti, stanje do kojega je dosao buddha i jos tisuce ljudi raj na zemlji. Pakao na zemlji je zivot sa egom kojeg ne mozemo kontrolirati.

Cijela prica o emocijama i znanosti pada u vodu kada pogledamo stare spise, literaturu duhovnjaka i slicno. Kako znanstveno objasniti stanje u kojem je bio buddha? Je li to uopce potrebno? Zar je i bitno? Shvacanje mozga nam nece pomoci da se probudimo iz ovog planetarnog sna i prozivimo ovaj zivot punim plucima.

Ja sam dolazio u kontakte sa visim iskustvima svoje svijesti. Jednostavno iskljuci mi se glas u glavi i oci mi se otvore. Gledam i prvi puta u zivotu vidim, pitam se jesu li ljudi ikada pogledali jedni druge zapravo. Stanje u kojem mogu pet sati sjediti i samo gledati dok iznutra uzivam, nije to sreca ova obicna. Sreca koja dode i ode, impuls. To je stanje. Emocije? Emocija dode, pogledas ju iz daljine, ne poistovjetis se sa njom i ona nestane u sekundi? Sto ce znanost reci na to.

Ne vidim ni potrebu mjesati znanost u to, ljudi su par stoljeca prije krista dosli do odgovora nase psihe, a mi to jos ne vidimo.

Uglavnom ljudi krenu na put "prosvjetljenja" kada shvate koliko malo mogu sebe kontrolirati, kada ne mogu prestati razmisljati, kada hodaju gradom, a ne hodaju nego su zarobljeni u svojoj glavi. Kada ego, nas alat postane onaj koji kontrolira situaciju.

Oslobodenje od toga vodi gdje? Po meni: i dont give a f.. Ne mogu znati jeli je to vise stanje svijesti, jeli cijeli svemir svjesnost, jeli to kraljestvo nebesko, jeli to valhalla ili su to samo stanja u ljudskom mozgu, nista vise od nase psihe. Mene uopce ne zanima ono nakon toga, to su pitanja na koja ja ne mogu utjecati niti dati odgovor. Ali ja se mogu posvetiti oslobodenju samoga sebe?

Ako bi netko pitao zasto, cemu to? Pa ovo je nase normalno evolucijsko stanje (mozda bi se netko i to usudio reci) ?

Zato jer je to tako dobro stanje, jer je jebeno dobro. Sreca je nista za to oslobodenje. Razina shvacanja je toliko dublja i plemenitija da se pitam kako i uspjevamo zivjeti u ovom snu. Tako jedno jednostavno ucenje sadrzi vise istine cijela znanost, jer to je istina koju sami na sebi mozemo iskusiti.

Vidi profil korisnika

12 Re: Svijesnost on Wed Mar 03, 2010 1:03 am

Jaunting Head

Zeleni pojas
Zeleni pojas
Vidim da se nije shvatilo šta ja mislim pod manipuliranju emocija i neke od vaših pretpostavka uopče ne sagledaju na sve moguče aspekte

Počnimo od šta ja mislim pod time:
- Ne mislim da možemo spriječiti događaj emocije (iako, s namjernim i uspješnim mjenjanjem sebe mogu spriječiti neki događaji)
- Mislim da se svaka može obuzdati, ubijati. Neke do kraja, neke do nebitnih količina
- Možda ne biram u koga ću se zaljubiti, ali počeo sam birati u koga se neću (ako kužite, nije oksimoron)
- Sve više i više mi je razum šef. Naravno, neću nikad doći do 100% uspješnosti, jer neke emocije su prilično intenzivne (ali ih se, na kraju krajeva da obuzdati)
- Možda vam sve ovo zvuči kao bullcrap, ali ok, vaše mišljenje. Ja pričam iz svog iskustva. Možda nisam ništa "gadno" doživio od početka mog tog rada pa se varam.
- Što svijesniji jesi, što ti je lakše ih manipulirat. Nisam nikad rekao da možeš odrediti točan dolazak i odlazak sa stopostotnom kvotom uspješnosti. Ali zato postaviti razum šefa je MOGUĆE, nikad neće biti potpuni ali se zato treba težiti truditi što više, znajući istovremeno kada i treba osloboditi vlastite osječaje, jer su oni bitniji.

A za pretpostavke... ne znam kako je za ostale ljude od znanosti, ali za mene sve ovo što ste rekli ne vrijedi(bar mislim tako):
- Odgovori na sve me neće ostaviti praznim, jer su odgovori isto fascinantni. Misteriji su možda fascinantniji, ali mi nije ni toliko briga. Znanstveni misteriji su mi zanimljivi, ali ništa što me oduševljava, tako da dobim hipotetski odgovor na sve ne bi imao veći utjecaj na moju ispunjenje. Misteriji će uvijek biti dok će mašta uvijek biti, nije bitno dali su ilegitimni.

- meni NE MORA sve imati reda. Moja intuicija mi kaže da ima jedan red koji mi ne shvačamo, nemam nikakve potrebe za red. Da živim u fantasy svemiru koji je realan, ne bi diralo moj mir. Volim kaos, ne bi inače bio veliki ljubitelj avangarde da ga ne volim Very Happy (istina, vidim ju i kao organizirani kaos, ali to je i zato što mi gušt tražiti red gdje ga [možda] nema, kao što mi je gušt tražiti kaos gdje ga [možda] nema; I do not fear chaos, I love me some chaos!) Mogu bez beda prihvatiti i kao stvarnost, ali, trenutno, neću, jer mi intuicija govori da ima red. Ako nema, ok, bio sam u krivu, updateat ću svoje mišljenje i nastaviti dalje. Znanost mi uopče nije bitna u životu, koliko god zanimljiva (iako u večini slučajeva nezanimljiva) bila.

Kao što Vitas kaže, na kraju krajeva, nije ni bitno. Znanstveni odgovor na sve ne bi imao veći utjecaj na kolektivnu bolest nesvijesnost. Kvaliteta života je ono najvažnije pitanje, za koje se može naći točan odgovor baš u onom području gdje nema misli, tj ega.

Meni je na kraju krajeva bitno da je meni "dobro", da sam na miru. Saznati dali je svemir red ili kaos neće to puno mjenjati Very Happy

Sada ne znam dali ovo što sam napisao ima smisla ili da su to uopče točno prikaze misli.. ne da mi se provjerat, posebno nakon 6 sati faksa zaredom Sad

Vidi profil korisnika http://www.last.fm/user/EinarOv567

13 Re: Svijesnost on Wed Mar 17, 2010 5:07 pm

Tyra

Admin
Admin
Joj dok sam nasla ovo! A nisam ni sigurna da sam odabrala pravi thread.

Uglavnom, u ponedjeljak je na "na rubu znanosti" tema bila svijest/psiha i bilo je rijeci o svijesti, svjesnosti, transpersonalnoj psihologiji, stanislavu grofu i lsd-u i halucinogenima pa ako koga zanima vjerujem da se da naci i na youtube-u i rapidshareu. Btw fish najavili su radionicu holotropskog disanja u petom mjesecu, moglo bi te zanimati Smile

http://en.wikipedia.org/wiki/Holotropic_Breathwork

Vidi profil korisnika

14 Re: Svijesnost on Wed Mar 17, 2010 6:44 pm

fishcrap

Zeleni pojas
Zeleni pojas
budem pročitao što je to točno pa ćemo vidjeti Very Happy

Vidi profil korisnika

15 Re: Svijesnost on Wed Mar 17, 2010 7:05 pm

Tyra

Admin
Admin
fishcrap (citat):budem pročitao što je to točno pa ćemo vidjeti Very Happy

Neka kombinacija disanja, slusanja specificne glasne glazbe, crtanja etc, s efektom kakav imaju lsd i halucinogeni Smile Razvio ga je Grof.

Vidi profil korisnika

16 Re: Svijesnost on Wed Mar 17, 2010 7:46 pm

fishcrap

Zeleni pojas
Zeleni pojas
haha Very Happy sounds like fun Very Happy u petom mjesecu kažeš.. Very Happy

Vidi profil korisnika

17 Re: Svijesnost on Thu Mar 18, 2010 6:18 pm

Tyra

Admin
Admin
fishcrap (citat):haha Very Happy sounds like fun Very Happy u petom mjesecu kažeš.. Very Happy

da, valjda u zagrebu, tocno mjesto jos nije sigurno. trebao bi pokusati naci kako se zvala zenska koja je bila gost jer ce ju ona voditi. nazalost u opisu na hrt.hr ne pise

Vidi profil korisnika

18 Re: Svijesnost Today at 9:14 pm

Sponsored content

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh  Poruka [Stranica 1/1]